Autor:
Laila Kaasik

Näitus „Olematuse kummastav kutse" keelitab olematust olevustama

17. detsembril kell 17.12 avatakse Tartu observatooriumi peamaja kahel korrusel Navitrolla ja Talis Taime, Kärt Summataveti ning Maret Einasto ühisnäitus „Olematuse kummastav kutse". See on Tartu Ülikooli seitsme galerii algatusena sündinud näituste ja ürituste sarja „Kaos ja kord" 2024. aasta viimane näitus. 

Näitusega tuuakse esile tumeduse sära. Kõige tähtsam on silmale nähtamatu - see, mis jääb meile varjatuks, kuid ometi kujundab maailma olemust. Tumeaine ei kiirga ega peegelda valgust ja on tajutav vaid oma gravitatsioonilise mõjuga ning universumi kiirenevat paisumist juhtivat tumeenergiat on veelgi raskem tabada. Nii nagu universumi süvaolemus, võib kõige tähtsam olla peidetud ka meie elus, vaevu tajutav, kuid siiski kõige olulisem.  

Visuaalsete ja sõnaliste kunstide puhul ilmutab väega laetud looming ennast alles siis, kui suudetakse väljendada väljendamatut. Olematuse olevustamine teostab selle loomulikul tasandil olemuste keeles.

Näituse avab Navitrolla ja graafilise disaineri Talis Taime kunstiline etendus.

Image
Olematuse kummastav kutse

Navitrolla on ainulaadne nähtus nii Eesti kui ka maailma kunstimaastikul. Ta on ühteaegu nii realistlik loodusemaalija kui pöörase fantaasiaga sürreaalsuse looja. Tema silmatorkavalt omanäoline looming olevustab olematut olevusi luues.

Talis Taim on veel ainulaadsem nähtus. Õigemini nähtamatus. Nagu nimigi ütleb on tegemist taimega, aga see mida näeme lehestikuna on ainult trikk varjamaks viie miljardi aasta pikkust objektiivi. Ta on fotokunstnik ja graafiline disainer, kes suudab tabada hetki, mis argitarkusest küllastunud silmale nähtamatuks jäävad. Koostöö Navitrollaga puistab vilju, sest Navitrollal on viie miljardi aasta pikkune pintsel. 

Kärt Summatavet on metallikunstnik ja graafik, õppejõud ja teadlane, kelle looming on inspireeritud mütoloogiast ja sümbolitest, teaduse ja kunsti sünergiast. Ta kaitses disainialase dokorikraadi Aalto Ülikoolis Helsingis 2005. aastal. Ta on Tartu Ülikooli vabade kunstide professor 2019/2020 ning töötab Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudis konsultandina. Näitusel on eksponeertud joonistused „Tumeaine“, „Snowmass“ ja mitmetel teistel kosmilise ürgolemuse teemadel. Joonistuste algimpulss on sündinud koostööst Maret Einasto ja arvutiteaduse instituudi kolleegidega.

Maret Einasto on Tartu Ülikooli galaktikate füüsika ja kosmoloogia kaasprofessor, kes jäädvustab maailma lisaks teaduskeelele ka fotokeeles. Tema loodusfotode kaudu avaneb võimalus selgitada tumeainet ja teisi universumi nähtamatuid seoseid maapealsete ja tuttavate kujundite kaudu.

Näitust saab Tartu observatooriumi peamajas Tõraveres vaadata 1. märtsini 2025. 

Näitus kuulub Tartu Ülikooli Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 lisaprogrammi.

Image
Olematuse kummastav kutse

Teadust ja kunste siduv sari „Kord ja kaos” pakub teadlaste-kunstnike dialooge, vestlusi ja kunstiteosed, mida eksponeeritakse ülikooli galeriide näitustel. Sarja eesmärk on kasvatada teaduse ja kunstide omavahelist sünergiat. Ürituste sarja „Kord ja kaos” teemad aastal 2024 on soome-ugri, universum, semiootika ja geomeetria.

2023. aasta alguses tekkinud idee loob ühenduse seni eraldi tegutsevatele galeriidele Delta majas, Oecologicumis, Omicumis, Physicumis, Philosophicumis, Tartu observatooriumis ja Tartu Ülikooli raamatukogus.

Sarja töörühma kuuluvad Kärt Summatavet (arvutiteaduse instituut), Jaak Kikas (füüsika instituut), Sulev Kuuse (molekulaar- ja rakubioloogia instituut), Krista Aru ja Lilian Mengel (TÜ raamatukogu), Maarja Nõmmik (humanitaarteaduste valdkond), Maret Einasto (Tartu observatoorium) ja Maarja Öpik (ökoloogia ja maateaduste instituut).

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tõravere vaatlus - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

„Tähtede õhtu Tõraveres“ pakub 10. jaanuaril kolmekäigulist teaduselamust

Kuuala

Tartu Ülikool tutvustab Robotexil uuenduslikke tehnoloogiaid ja teadussaavutusi

Tudengid

Toeta annetamistalgutel Ukraina üliõpilasi ja TÜ akadeemilist järelkasvu!